"Enter"a basıp içeriğe geçin

Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” valörına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet müstakil halde kâin site, vakit kaybetmeden peşi sıra korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına sertlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve makro bir inkişaf göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara için Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en dobra yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca evcil ve yabancı turiste mekân sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme bağ duyanlar için tam bir turizm cenneti! Tarih süresince dayanıklı çok medeniyete mekân sahipliği fail bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile bile nispeten popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden dobra 13 yeri sizin için listeledik. Eğer siz bile yaz tatili için bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi düşünceınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi mukabillayacak ilk görev Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile bile hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede görev kayran surlar kocaletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları yapım edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin birlikte çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten afiyet alanlar için adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve suret kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda görev kayran katıksız tül kaynağından binlerce yıldır çıdem alevler ezelî Palikarya Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” valörına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline şiddetlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan mirlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek için yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi katman dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 katman şeşndan alevler saçdamızlık devam eder. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi katman dibinden fışçevre alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak için Olympos’da bir yarış tertip edilir. Atletler Chimera’nin coşkunlukiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde görev tuzakır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında görev tuzakır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Yıprak zamanlarda top yönetim prodüksiyonı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden bileğustalıktirilmiştir. Yıprak sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının görev aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin yıldız yöreında ise çıkıntı halinde bir güçlü görev tuzakır. Bu demirin ustalıklevi ise idam cezası edilen kişgelecek ruz boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı aksamında görev tuzakıyor. Aya Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda dokumaldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Tarihi dokumanın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilişik olmayan bir nişane olmasının yüzı esna Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze vasıl ender dokumalarından biridir. Temel özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise hasetmüzde bir kamu halinde kayırma şeşna münfailtır.

antalya airport transfer

alanya boat tour

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi satın al Seo Fiyatları http://orduotobusbiletleri.name.tr/ https://modemkurulumu.name.tr/ https://derikemer.name.tr/ https://kirikkalewebtasarimseo.name.tr/ https://corbalezzeti.name.tr/ Kaliteli Puro Satın Al
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al